• امروز : یکشنبه - ۳ مرداد - ۱۴۰۰
5
گفتگوی برخط جلیلی با ۵ تن از نمایندگان اصناف کشاورزی:

بخش مهمی از ارز دولتی را به خرید تضمینی محصولات کشاورزی اختصاص میدهیم/ برخی در دولت قبول ندارند که همه مردم باید از انرژی سهم داشته باشند

  • کد خبر : 3298
  • 25 خرداد 1400 - 17:33
بخش مهمی از ارز دولتی را به خرید تضمینی محصولات کشاورزی اختصاص میدهیم/ برخی در دولت قبول ندارند که همه مردم باید از انرژی سهم داشته باشند
سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در گفتگویی برخط با نمایندگان کشاورزان گفت: طبق برنامه ما، باید بخش مهمی از ارز دولتی که برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد را به صورت هدفمند به خرید تضمینی محصولات کشاورزی در داخل اختصاص بدهیم.

سعید جلیلی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۲۵ خرداد) در ارتباط تصویری با اصناف کشاورزی استان‌های مختلف گفت: سؤالی که برای مردم پیش آمده این است که مشکلات کشور که نه موضوعش ناشناخته است و نه راه حلش، پس چرا حل نمی‌شوند.

وی یکی از علت‌های حل نشدن مشکلات کشور را رویکردهای متفاوت نسبت به مشکلات دانست و گفت: برخی رویکردشان متفاوت است. مثلاً در بحث مسکن برخی مثل وزیر سابق مسکن می‌گویند دولت وظیفه‌ای در این حیطه ندارد.

جلیلی با اشاره به طرح خود درباره تخصیص سهم انرژی به همه مردم گفت: برخی دوستان دولت اصلاً نگاهشان فرق می‌کند و می‌گویند اینکه ما سهم انرژی‌ همه مردم را به آن‌ها بدهیم غلط است. آن‌ها می‌گویند بنزین مربوط به ماشین است نه افراد. می‌گویند اگر دارویی را ارزان در اختیار بیماران می‌گذاریم، قرار نیست این دارو را در اختیار همه مردم اعم از بیمار و غیربیمار قرار دهیم. بالاخره برای خودشان استدلال‌هایی دارند که البته ما این دیدگاه را قبول نداریم.

وی ادامه داد: ما می‌گوییم اگر سرمایه‌ای ملی مثل انرژی وجود دارد باید همه در آن حق مسای داشته باشند و آن را به خودشان بدهیم تا مدیریت کنند. نباید اینطور باشد که اگر کسی پنج ماشین داشت، پنج برابر استفاده کند و اگر کسی ماشین نداشت، هیچ استفاده‌ای نکند. این سرمایه متعلق به همه مردم است و باید از آن استفاده کنند.

جلیلی با بیان اینکه اگر سهم مردم را از انرژی در اختیار خودشان قرار بدهیم، هم الگوی مصرف اصلاح می‌شود هم شکاف طبقاتی کم‌ می‌شود، گفت: طبق طرحی که ما داریم، انرژی را به جای ماشین به افراد می‌دهیم و کسی که نیاز ندارد می‌تواند سهم خود را به دیگران که مصرف بیشتری دارند بفروشد. در این حالت به بازار و دولت هم فشاری نمی‌آید.

وی ادامه داد: گاهی هم حل نشدن مشکلات ناشی از عدم وجود اراده جدی است و  مثلاً با اندک مشکل یا مانعی، از حل مشکلات ناامید می‌شوند.

جلیلی در ادامه با کشاورزانی از استان‌های مختلف از طریق ارتباط تصویری گفت‌وگو کرد که محورهای آن را در ادامه می‌خوانید.

🔻جلیلی در گفتگو برخط با آقای زین‌الدینی، کشاورز نخودکار از استان کرمانشاه:

🔹کرمانشاه علیرغم دارایی فرصت‌های کم‌‌نظیر در عرصه کشاورزی، متاسفانه رتبه دوم بیکاری کشور است. یک مشکل بزرگ عدم توجه به صنایع تبدیلی در این استان است.

🔹کرمانشاه همجوار با عراق است و فرصت صادرات برای این استان مهیاست؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی این استان، فرصت مهمی است.

🔹من مرزهای مختلف کرمانشاه را رفتم؛ اولین لازمه پیشرفت کشاورزی، آموزش است. چه در بحث صنایع تبدیلی چه در بحث صادرات.

🔹استانداری‌ها و اداره کل‌های دولتی مسئولیت دارند. قابل قبول نیست که جوان کرمانشاهی بیکار باشد و اداره‌کل دولتی بی‌تفاوت باشد.

🔹من اگر استاندار در کرمانشاه منصوب کنم، قطعا یکی از ماموریت‌های اصلی و مطالبه از او این خواهد بود که صادرات استان را به صورت جدی ارتقاء بدهد.

🔻جلیلی در گفتگو برخط با آقای زمانی، نخل‌دار بوشهری از دشتستان:

🔹بازاریابی برای صادرات خرما، انگیزه کشاورزان نخل‌کار را افزایش خواهد داد.

🔹استان بوشهر و سایر استان‌های تولیدکننده خرما به عنوان یک محصول غذایی مهم، باید در زمینه ماموریت تعریف کنند.

🔹دولت موظف است که با در تعیین ماموریت ارزآوری، بخشی از آن را منوط به کالاهایی مثل خرما قرار دهد و در این زمینه برنامه‌ریزی کند.

🔹همانطور که صادراتی نفتی برای کل کشور اهمیت دارد، صادرات محصولات کشاورزی نیز بسیار مهم است.

🔹ارتقاء کشاورزی با نگاه ارزآوری، اشتغال را نیز افزایش خواهد داد.

🔻جلیلی در گفتگو برخط با آقای ایمانی، کشاورز تولیدکننده دانه‌های روغنی از علی آباد کتول استان گلستان:

🔹هشتاد و پنج درصد مصرف روغن کشور ما واردات می‌شود؛ اگر به سمت خودکفایی حرکت کنیم، جلوگیری از ارزبری و مهاجرت از روستا، ایجاد اشتغال فراهم خواهد شد.

🔹فرصت خوبی برای کشت دانه‌های روغنی، روغن‌کشی و تصفیه روغن در کشور وجود دارد و قابل ارتقاء است.

🔹یکی از کارهای خوبی که در دولت آقای روحانی شروع شد، کشت دانه‌های روغنی بویژه کلزا بود که البته با رشد لازم ادامه پیدا نکرد.

🔹۲۵۰ هزار هکتار کشت کلزا و سویا را باید به ۹۰۰ هزار هکتار برسانیم. برنامه ما این است که این میزان کشت فعلی را به ۸۰۰ هزار هکتار برسانیم.

🔹کسانیکه منافع‌شان در واردات دانه‌های روغنی است، از جمله موانع خودکفایی هستند که باید مقابل آنها ایستاد.

🔹طبق برنامه ما، باید بخش مهمی از ارز دولتی که برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد را به صورت هدفمند به خرید تضمینی محصولات کشاورزی در داخل اختصاص بدهیم.

🔻جلیلی در گفتگو با آقای کریمی، دامدار دام سبک از استان مرکزی:

🔹امروز میگوییم که نه تنها گوشت کشور را می‌توان تامین کرد بلکه می‌توانیم بازارهای صادراتی را نیز به دست بیاوریم.

🔹اگر زمینه فعالیت و حمایت از روستاییان ارتقاء پیدا کند، مهاجرت معکوس از حاشیه شهرها رقم خواهد خورد.

🔹لازمه این اتفاق این است که دستگاه‌های دولتی خودشان را پشتیبان دامداران بدانند نه اینکه مانع و سد راه آنها شوند.

🔻جلیلی در گفتگو با آقای تندرو، رئیس هیئت مدیره اتحادیه صیادان کشور:

🔹یکی از فرصت‌هایی که کمتر به آن توجه شده است، شیلات، صیادی و صنایع آبزی کشور است.شمال و جنوب کشور دریاست و رودخانه‌های فراوانی در شهرهای مختلف وجود دارد.

🔹امروز سبد غذایی مردم از برخی کمبود‌ها رنج می‌برد؛ گوشت ماهی سهم کمی در سبدغذایی ما دارد. یکی از اقلامی که ما در طرح سبد غذایی تدارک دیدیم، گوشت ماهی است.

🔹نه تنها باید مشکلات صیادان برطرف بشود بلکه گوشت ماهی در سبد غذایی همه مردم ایران قرار بگیرد.

🔹صنایع تبدیلی نظیر کنسروسازی، باید مزیت صادراتی ایران بشود.

🔹نوسازی تجهیزات و شناورهای جامعه صیادی یکی از مهمترین برنامه‌های ما در عرصه شیلات خواهد بود. این زمینه، باعث رونق صنایع دیگر نیز خواهد شد و اشتغال خوبی به همراه خواهد آورد.

🔹حتی اگر بخشی از تسهیلاتی که بانک‌ها به سوداگران می‌دهند، به سمت شیلات هدایت می‌شد و در زمینه تکمیل زنجیره تولید به کار گرفته می‌شد، شاید بسیاری از مشکلات امروز جامعه صیادان پدید نمی‌آمد.

لینک کوتاه : https://jalili1400.com/?p=3298

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.